Chpli Kaplandan Enerji Bakanına Kömür Yardımı Sorusu

komur-fiyatlari

komur-fiyatlari

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, son yıllarda yaygınlaşan kömür yardımıyla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldızın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMMye soru önergeasi verdi. Kaplan önergesinde, fakir ailelere dağıtılan kömürlerin cins,  miktar ve kalorisinin hesaplanıp hesaplanmadığını sordu.

Aynı zamanda tıp doktoru olan ve özellikle Dilovası ve Gebze bölgelerinde kış aylarında görülen hava ve çevre kirlilikleriyle ilgili de araştırmalar yapan CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, verdiği soru önergesini medya ile paylaştı. Kaplan, TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaşın kamuoyuna, “2003 yılından itibaren her yıl Bakanlar Kurulu Kararıyla çıkarılan kararnameler gereğince, Kurumumuz koordinatörlüğünde 2 milyon fakir aileye, 2 milyon ton kömür yardımı yapılıyor” açıklaması yaptığını hatırlattı. Kaplanın önergesinde cevaplandırılmasını istediği sorular şöyle:

* Kömür yardımı yaptığınız 2003 yılından bugüne kadar kaç farklı aileye kömür yardımında bulundunuz. Aynı ailelere yıllar itibariyle üst üste kömür yardımında bulundunuz mu?

* Kömür yardımı yaptığınız 2 milyon fakir ailenin illere göre dağılımı nasıldır?

* Kömür yardımında bulunduğunuz ailelerin fakirlik durumunu neye göre belirliyorsunuz? Yani kömür dağıtma kriteriniz nedir? Fakir olduğunu tespit ettiğiniz ancak kömür yardımı yapamadığınız kaç aile vardır?

* Bugüne kadar dağıtılan kömürün yıllara ve illere göre miktarı nedir?

* Fakir ailelere dağıtılan bu kömürün cinsi nedir? Yakıt olarak kullanılacağına göre kalorisi hesaplanmış mıdır? Çevre kirliliği ve hava kirliliği açısından dağıtılan kömürün yakıt olarak kullanılmasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görüşü alınmış mıdır?

Reklamlar
Bu yazı HABER içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s